Spalten

"Lite gnäll och egna reflektioner."

Läs hela artikeln

Huvudsponsorer

Media

Behöver ni HK Silwing/Trojas emblem till tryck eller till er hemsida? Nu finns äntligen emblemet lättillgängligt för alla.

Ladda hem högupplöst HK Silwing/Troja-emblem.

EPS (930kb)
PDF (251kb)

Övrigt
den 18 juni 2010 10:36

Tyresö - Silwing 36-27 (18-15)

Då jag sälv var och såg en grym Rod Stewart på Globen så kan jag inte ge en fullödig rapport.

Enligt Dennis så märktes det en klar skillnad när det gäller det handbollsmässiga. Tyresö minimerade sina tekniska misstag och Silwing hade ett antal sådana. I andra halvlek så tog Dennis Time Out efter 6 st tekniska misstag efter varandra!! Direkt efter Time Outen så gör vi direkt 2 st till?
Nu skall vi inte dra för stora växlar på den här matchen för den var menad som ett roligt avbrott på den vanliga försäsongsträningen.
Tyresö spelade mestadels 3-2-1 och det hade vi svårt att lösa upp. Ett tag i andra halvlek så gick vi över till att spela med 2 st M6:or och bitvis så blev det rätt bra då. Matte gjorde då 4-5 mål som M6:a och det var enormt roligt i sin Come back.
Tyresös bästa var Henrik Lundvall som går en intressant säsong till mötes i Herulf i Norge.

Silwings målgörare:

Daniel Gustavsson 6, Matte Gustavsson 6, Olle Hanserius 5, Jesper Lindgren 2, Victor Gustafson 2, Niklas Plamqvist 1, Niclas Gyllsdorrf 2, Johan Larsson 1 samt Anton Lietzen 1.

Denna artikeln är skriven av Rolf Vestberg, den 18 juni 2010 10:36.
Kommentarer angående ovanstående innehåll mailas direkt till rolf.vestberg@folksam.se