Spalten

"Lite gnäll och egna reflektioner."

Läs hela artikeln

Huvudsponsorer

Media

Behöver ni HK Silwing/Trojas emblem till tryck eller till er hemsida? Nu finns äntligen emblemet lättillgängligt för alla.

Ladda hem högupplöst HK Silwing/Troja-emblem.

EPS (930kb)
PDF (251kb)

Övrigt
den 31 maj 2010 23:10

Järnvägen Cup P97

Helgen sög musten ur hela gänget tror jag och vissa hade benmuskler som krampade ordentligt under hemfärd. Men inte bara killarna verkar vara helt slut efter de otroligt tuffa matcherna mot Kärra i kvartsfinalerna och semin, som vanligt är det väldigt jobbigt stundtals att vara S/T-supporter när det blir så här spännande! :-)

Glimtar från den stentuffa matchen mot Kärra i semifinalen. Det var trötta gossar i båda lagen efter matchen kan jag säga... :-)

Båda gängen lämnade fältet efter gruppspelet som klara gruppettor i lördags, liksom övriga Silwinglag så humöret var ju på topp hos vissa på kvällskvisten då vi började tina upp efter kylan och regnet. Och visst var det jättebra att man kunde köpa täckjackor (hemska men varma) på fältet för 50 kr när man frös som en tok? :-)

Väl tillbaka på vandrarhemmet satte vi morsor fart i köket och kunde lagom till tjejerna hade spelat färdigt duka upp med en otroligt god och smarrig buffé. Eurovision på tv, kladdkaka på faten och sedan var det god natt för våra tappra krigare vid 22:30. Kan dock inte rapportera vad övriga föräldrar hade för sig men trevligt verkar det ha varit. :-)

Båda gängen ställdes mot Lindesberg i åttondelsfinalerna redan 8:20 på söndagen och gick vidare mot kvarten där båda lagen skulle ställas mot duktiga Kärraspelare. Otroligt trist att två så pass bra klubbar ska kunna mötas redan i kvartsfinaler och senare i semifinalen men så är det... Klubbarna fick med sig ett lag var vidare till semin efter diverse dramatik och sudden i ena matchen. Kort vila och försök till uppladdning och sedan väntade ytterligare en stentuff match för grabbarna. Vi började bäst och tog ledningen med några kassar innan Kärra segade sig tillbaka och förbi i andra halvlek, eller rättare flög förbi då våra killar inte sprang tillbaka som de borde... och om de gjorde det vände man sig om lagom för att se de gul/svarta ladda bössorna, dvs försent. Kärra gick lika slutkörda som våra grabbar segrande ur denna strid i semin, men sedan tog det stopp i finalen mot Norrköping. Vi gratulerar Norrköping till guldet och killarna lär ha mycket att snacka om på sportscamp senare i sommar. :-)

Många små guldkorn kan plockas fram hos våra spelare från denna cup men ett av de mer annorlunda var när Olle i semin skulle passa Dogge på avkast... passningen tog mitt i pannan och stackars Dogge stöp som en fura rakt bakåt och med armarna utåt sidan. Det var många som drog efter andan innan han oskadd reste sig igen och spelade vidare och gjorde det jäkligt bra. Tom Olle stod helt stilla med bollen och bara gapade... tur att vi inte blev avblåsta för passivt spel och synd att jag hade packat ner kameran för Olles min var helt underbar att se. :-)

Årets vistelse på vandrarhemmet var inget undantag vad gäller vårt engagemang i detta gäng. Bra jobbat alla vi som planerade, handlade och lagade all god mat åt 110 hungriga Silwing/Trojare. Och tack Mark (pappa i F00) för dina suveränt goda röror! :-)

Nu väntar vår lilla beachcup på lördag vid sandplanen bakom Högdalshallen, kom gärna förbi om ni har en stund över. Vi garanterar underhållning på hög nivå och mkt gott att smaska på i cafeterian. :-)

Denna artikeln är skriven av Lena Gummesson, den 31 maj 2010 23:10.
Kommentarer angående ovanstående innehåll mailas direkt till lena@hisskonsult.net